pt.. paź 18th, 2024

 

Samochód kończy swój żywot i postanawiasz je zezłomować. Jak wygląda proces wyrejestrowania pojazdu i co grozi, jeśli tego nie zrobimy? Jeszcze do niedawna kierowcy, którzy zapomnieli wyrejestrować samochód po złomowaniu, nie musieli się niczego obawiać. Prawo nie nakładało żadnych sankcji. Jednak w myśl nowych przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2022 r., kara za zwlekanie jest naprawdę duża! Jeżeli nie chcesz się tym dalej martwić i wolisz uniknąć nieprzyjemności, czytaj dalej. Odpowiemy na wszystkie wątpliwości.

Jak wysoka jest kara za niewyrejestrowanie samochodu po złomowaniu?

Do niedawna przepisy były dość niejasne. Obowiązek wyrejestrowania auta wprawdzie istniał, ale wielu kierowców machało ręką i nie brało go do siebie. Wszystko z powodu nieegzekwowania prawa i braku klarownych sankcji.

Jednak nowe przepisy (art. 140mb ustawy Prawo o ruchu drogowym) obowiązujące od 01.01.2022 r. dokładnie określają jakie kary mogą dotknąć kierowców nieprzestrzegających prawa.

Jeżeli kierowca w ciągu 30 dni nie złoży zawiadomienia do starosty o wyrejestrowaniu samochodu po złomowaniu, może oczekiwać kary grzywny od 200 do 1000 zł. Ukarany ma 2 tygodnie, aby opłacić sankcję. Jak więc dobrze widać, kara nie jest wcale mała. Warto nie odkładać zgłoszenia na ostatnią chwilę, aby w natłoku spraw, ta jedna nam nie uciekła.

A jak można uniknąć kary w najłatwiejszy sposób?

Jak wyrejestrować auto po złomowaniu i uniknąć kary?

Okazuje się, że nie jest to wcale trudne i można zrobić to w prosty sposób. Należy:

  1. wydrukować i wypełnić wniosek o wyrejestrowanie pojazdu
  2. zebrać wymagane przez urząd dokumenty i materiały, będą to:
    • dowód osobisty
    • upoważnienie podpisane przez współwłaścicieli (jeżeli pojazd jest zarejestrowany na więcej osób)
    • potwierdzenie przelewu – opłaty wynoszącej 10 zł
    • dokument potwierdzający
    • tablice rejestracyjny
    • dowód rejestracyjny pojazdu
  1. złożyć wniosek z załącznikami i przedstawić go w urzędzie wydziału komunikacji, w miejscu rejestracji pojazdu (nie ma możliwości zrobienia tego online)
  2. oczekiwać na decyzję w sprawie wyrejestrowania samochodu po złomowaniu. Standardowy czas oczekiwania to 30 dni.

Jak widzicie, proces ten nie jest wcale trudny, a może zaoszczędzić nam kilkaset złotych.

Podsumowanie

Odkąd do życia weszły nowe przepisy prawne, trzeba mieć się na baczności i dokładnie realizować wszystkie niezbędne procedury. Szczególnie jeśli nie chcemy być pociągnięci do odpowiedzialności opłacania kary w wysokości nawet tysiąca złotych. Sam proces wyrejestrowania auta po złomowaniu nie jest skomplikowany i można go spełnić w czterech prostych punktach. W celu zapoznania się ze szczegółowymi informacjami, takimi jak wzory wniosków czy innych dokumentów, warto odwiedzić strony naszego wydziału komunikacji, żeby mieć pewność, że jesteśmy dobrze przygotowani.

By cars

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *